Очакваме вашето обаждане

Качествен курс, или качествено обучение в курсове?

  Множество са словосъчетанията, които се използв3ат с цел реклама и често са неправилни и подвеждащи. Комбинации на думи като; „курс, курсове, курсовете, курсът” и „качествен, професионални, качествени, надеждни“ и т.н. не само подвеждаят записващия се, но и често обуславят неоправдано големи цени, без необходимото качество.   За много учебни центрове, очевидно няма никаква разлика в смисъла на различните комбинации с гореизброените думи. За някои това е обикновена игра на думи. За други пък е възможност за преднамерено убеждаване в компетентността за провежданите курсове. В същото време се подчертава некомпетентността в другите учебни центрове. Получава се натрапване на идея за единствен правилен избор на център за обучение по желаната от Вас специалност.

  В случай, че се рекламират курсове за фризьори, маникюристи, козметици и т.н., то по-добре е да се използват конкретни фрази. Например курсове по масаж, курс за козметици, курс за фризьор, курсове по Х професия и т.н. По този начин не се въвежда в заблуждение бъдещия курсист, тъй като му се предоставя възможността сам да изгради предствата за бъдещата услуга. Ако целта е да се изтъкне професионалния опит, посочваните характеристики трябва да са добре подбрани, защото трябва да бъдат 100% основателни. В противен случай всеки завършил курсосвен, че ще установи сам качеството на курса, но и дали бил подлъган в представите си .

  Законът дава право единствено на лицензирани от НАПОО учебни центрове да провеждат курсове за обучение по утвърдените и обособени в закона професии. За качествено провеждане на всякакви професионални курсове трябва да са налице обособени работни места, лекционен материал, лиценз от НАПОО и подбрани професионални преподаватели. Най трудното за постигане на качествено обучение остава опитът в провеждане на курсове с професионална насоченост. От огромно значение са натрупаните години в упорита работа, постоянното старание и самодисциплина при провеждането на всеки един учебен курс.
  Подобна е разликата в смисъла и при рекламиране на качествен курс, специализирани курсове, професионални курсове и т.н.. Ако ЦПО желае да окачестви собствените провеждани курсове, на разположение има богат набор от също толкова красноречиви фрази. Често срещани са курсове за професионална квалификация, курс по професия, курсове за професионална степен, курсове за преквалификация и много, много други.

Последици

Умишленото заблуждение засяга свободния избор на курсистите и така ограничава техните права като граждани и потребители на услуга. При констатиране на умисъл е възможно дори търсенена съдействие от компетентните органи. Умишленото заблуждение освен, че предствляват нелоялна практика спрямо потребителя на услугата, тя също е и неолялна конкуренция, строго санкционирани нарушения. За това подобни безпочвени реклами на курсове, не могат да се наричат наивни грешки. В крайни случаи може да се установят като престъпления, основание за подвеждане под наказателна отговорност.